Just another weblog
Sunday January 20th 2019

Religia starożytnych rzymian

5

W wielu społeczeństwach starożytnych i współczesnych, religia odgrywała znaczącą rolę w ich rozwoju, a w Imperium Rzymskim nie było inaczej. Od początku religia rzymska była politeistyczna, czyli taka wiara w której występowało wiele bogów. Do tablicy bogów i duchów, dodano do tej kolekcji zarówno greckich bogów, a także pewną liczbę obcych kultów. Gdy Imperium zostało rozszerzone, Rzymianie powstrzymali się od narzucania własnych przekonań religijnych na podbitych terenach. W tamtych czasach była to jedna z największych religii, która była wyznawana głównie przez zachodnią część europy, ale także niektóre części Azji mniejszej, a nawet Egiptu. Ostatecznie wyznawana religia przez Rzym upadła, a zastąpiło ją chrześcijaństwo. Upadek religii rzymskiej bezpośrednio wiązał się z upadkiem imperium wschodnio rzysmkiego w 476 roku.

Wczesne wierzenia i inspiracje

Wczesne formy rzymskiej religii animistycznych były w przyrodzie, wierząc, że duchy zamieszkały
wokół nich, oprócz ludzi. Uważają, że pierwsi ludzie Rzymu byli strzeżone przez duchy przodków. Początkowo utworzono trójce kapitolińską, do której w skład wchodził bóg Mars (bóg wojny) oraz domniemany ojciec Romulus i Remus (założyciele Rzymu). Ze względu na obecność kolonii greckich na półwyspie, rzymianie przyjęli wielu greckich bogów. Miasta przyjęły własnych patronów bóstw i wykonywały własne rytuały. Świątynie na cześć bogów zostały wznoszone w cały imperium i zostały nazywane ”domem” boga. Jednakże rytuały nie wykonywano tylko w świątyniach, a także na zewnątrz nich. Chociaż religia Rzymska i Grecka miała wiele wspólnego, nigdy nie tworzyła jednej religii.

Rzymski panteon

Badania rzymskiej mitologii stwierdziło, że główni bogowie to – Jowisz, Neptun (bóg morza), Pluton (bóg podziemi) i Juno. Oczywiście istniało mnóstwo innych drobnych bogów i bogiń takich jak Nemesis (bóg zemsty), Amorek (móg miłości), czy Pax. Jednak patrząc na religię Rzymu, trzeba zbadać wpływ najważniejszych bogów. Przede wszystkim wśród bogów był Jowisz rzymski odpowiednik Zeusa.
Religia rzymska posiada ogromną historię, która zapisana jest w mnóstwach książkach mitologicznych, zachęcamy do zapoznania się z nimi.

More from category

Najciekawsze baseny na świecie
Najciekawsze baseny na świecie

W dzisiejszym artykule opisze baseny. Basen pływacki, basen wanna, brodzik lub brodzik jest zbiornik wypełniony [Read More]

Dlaczego iPhone odniosły sukces
Dlaczego iPhone odniosły sukces

W Polsce większość osób posiada telefony z systemem Android, ponieważ są one znacznie tańsze od iPhonów i o [Read More]

Jaki komputer kupić?
Jaki komputer kupić?

Myślę że nad tym pytaniem każdy użytkownik komputera się zastanawiał. Mianowicie mamy w przeróżnych sklepach, [Read More]

Interesting Sites

    Archives