Just another weblog
Tuesday December 11th 2018

Oszustwa internetowe

oszustwa internetowe

W czasach zakupów przez internet i mobilnych kont płatniczych bardzo łatwo nadziać się na oszustwa. Jest wiele rodzajów oszustw internetowych – jedne są wykonywane za pomocą wirusów na komórkach a jeszcze inne mogą nam ukraść konto podszywając się pod strone banku. W tym artykule przeczytacie o najpopularniejszych oszustwach internetowych, dzięki czemu będziecie wiedzieć jak ich unikać.

Najpopularniejsze oszustwa internetowe

Zaczniemy od stron internetowych podszywających się pod banki. Oszuści często rozsyłają niczego nieświadomym ludziom linki do takich stron na konto poczty elektronicznej, podszywając się pod strone banku i pisząc np. że po kliknięciu dostaną daną sume. Nabierają się na to szczególnie osoby starsze, które rzadko mają kontakt z komputerem i nie wiedzą, na co mają uważać i nie znają się na technologii, przez co nie myślą że ktoś chce ich okraść. Dlatego warto powiedzieć wszystkim starszym członkom naszej rodziny np. babciom by unikały takich rzeczy i dwukrotnie sprawdzały, czy strona banku się zgadza. Można to łatwo sprawdzic, patrząc czy koło linku w przeglądarce jest zielona kłódka. Jeśli jest – to oznacza to szyfrowanie, więc strona banku jest prawdziwa.

Jeszcze innym oszustwem są wirusy na telefonie. Ściągająć różne aplikacje ze źródeł innych niż oficjalnych od Google możemy bardzo łatwo na naszą komórke z systemem Android ściągnąć wirusa, który może wykraść wszytkie nasze dane do logowania do różnych aplikacji typu Facebook czy Gmail. Na ten rodzaj oszustwa szczególnie łąpią się dzieci, ponieważ szukają nowych aplikacji na swój telefon.

Kolejnym rodzajem oszustwa internetowego są tak zwane „ransomware”. Nieuważny użytkownik może bardzo łatwo na swój komputer ściągnąć wirusa, który zaszyfruje jego dysk i za odszyfrowanie go będzie żądał okupu. Bardzo łatwo taki wirus dostać na różnych stronach, na których są nielegalne pliki. Dlatego nie warto niczego nielegalnego ściągać i mieć wszystko oryginalne. Jeśli będziemy wtedy wystarczająco uważni, to będziemy mieć pewność że na naszym komputerze nie pojawi się żaden nieproszony gość w postaci wirusa.

More from category

Jaką klawiaturę wybrać?

Wybieranie klawiatury jest pozornie dość prostą czynnością ponieważ udajemy się do sklepu i wybieramy tą co nam [Read More]

Zarabianie na grach komputerowych
Zarabianie na grach komputerowych

Jako że gry komputerowe stały się bardzo popularne to także wzrósł popyt na przedmioty z nimi związane. Mogą to [Read More]

Interesting Sites

    Archives